18. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál

Töltsük meg képregénnyel Budapestet!

Vendégeinkről és programjainkról folyamatosan töltünk fel híreket, kattints a képekre több infóért.

Jelentkezz önkéntesnek!

Ha van kedved belátni kicsit a kulisszák mögé, téged is várunk önkéntes csapatunkba! Jelentkezz ímélben április 25-ig: írj pár mondatot magadról, arról, hogy önkénteskedtél-e korábban, és hogy miért szereted a képregényeket. Ide várjuk a jelentkezésedet: kepregenyszovetseg kukac gmail pont com

Cosplayerek: infók hamarosan!

Információk árusítóknak

A Képregényfesztiválra az árusítás szervezése márciusban kezdődik. Hagyományainkhoz híven a magyar képregényalkotóknak és kiadóknak biztosítunk elsőbbséget, használt képregények árusítására limitáltan lesz lehetőség.

Újdonság, hogy a Képregényfesztivál vendége lesz a Centrala kiadó, akik hozzák angol nyelvű képregénykönyv-kínálatukat.

Egyoldalas Képregénypályázat

Megmutatnád képregényalkotói tehetséged, de nem tudod, merre indulj? 

Neked szól a 18. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál és a Magyar Képregény Szövetség pályázata!

Egyoldalas képregényeket várunk a „Még egyszer!” hívószóra. 

Nevezz az alábbi két kategória egyikében: 14-19 vagy 20-25 éves.

  • A kategóriák legjobb képregényeinek pop-up kiállítást szervezünk a Dürer Kertben 2023. május 14-én. 
  • Kategóriánként az első öt helyezett számára szakmai workshopot szervezünk Benczédi Anna Júlia, a 2020-as év legjobb képregényének választott A vízitündér rajzolójával.
  • A kiállított alkotók ingyenes belépőt kapnak a Képregényfesztivál május 14-i vásárnapjára a Dürer Kertbe.
  • A kiemelkedő képregények alkotói a Cicero Könyvkiadó és a Vad Virágok Könyvműhely képregénycsomagját kapják. 

A fesztivál látogatóin kívül munkádat megnézi a pályázat szakmai zsűrije:
Benczédi Anna Júlia illusztrátor, képregényalkotó, a Vízitündér rajzolója;
László Márk, A kisfiú és a szellembohóc alkotója, a Hellboy rajzolója;
Sebesvári Soma, a BPzines mikrokiadó és risoműhely vezetője.

Tudj meg többet a zsűriről a képekre klikkelve:

Egyoldalas képregényedet készítheted bármilyen technikával, kézzel papíron vagy digitálisan is, majd küldd be az alábbi linken április 16-ig.

A képregényed küldd A3-as méretben, 300 dpi felbontású pdf-ben.

A fájlokat így nevezd el: vezetéknév_keresztnév_rövid_cím.pdf

Egy nevező maximum két művet küldhet.

Ha kérdésed van, írj a kepregenyszovetseg@gmail.com ímélcímre.

Képregényfüzet-pályázat

Kezdő képregényes vagy? Első önálló képregényfüzeted idén fog megjelenni, esetleg idén tervezed kihozni a másodikat? Tudjuk, milyen nehéz a kezdeti kihívások között navigálni – segítünk az indulásban!

A 18. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál és a Magyar Képregény Szövetség elindítja a FRISSEN A NYOMDÁBA programját.

Segítünk, hogy új képregényfüzetedet a Képregényfesztivál minél több látogatója megismerje.

Várjuk pályájuk elején járó képregényalkotók és a közelmúltban alakult alkotócsoportok jelentkezését, a programba kerülő alkotókat kiemelt láthatósággal segítjük:

✔️a programba került alkotókat szakmai együttgondolkodással és visszajelzéssel segítjük,

✔️a kiválasztott képregényeket és alkotóikat bemutatjuk a Képregényfesztivál közösségi média felületein és honlapján, hogy munkáik könnyebben elérjék a közönséget,

✔️a program résztvevői számára szakmai workshopot szervezünk Benczédi Anna Júlia, a 2020-as év legjobb képregényének választott A vízitündér rajzolójának vezetésével,

✔️a program résztvevőinek a Képregényfesztivál zárónapján, 2023. május 14-én a Dürer Kertben, a FRISSEN A NYOMDÁBA asztalánál kiemelt helyet biztosítunk.

A JELENTKEZÉS FELTÉTELEI: 
  • A programba olyan pályakezdő alkotók és induló alkotócsoportok jelentkezhetnek, akiknek korábban maximum egy képregénykötete vagy képregényfüzete jelent meg (bármely évben), vagy teljesen kezdők, és korábban nem jelent meg képregényfüzetük.
  • A Frissen a nyomdába programba olyan képregények nevezhetők, melyek 2022-ben vagy 2023-ban készültek, és még nem volt kaphatóak budapesti képregényes rendezvényen. Azaz budapesti debütálásukra a 18. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztiválon kerül sor.
  • Legalább 20 oldalnyi terjedelmű képregényfüzettel lehet nevezni.
  • A képregényfüzet tartalmazhat egyetlen egybefüggő történetet és lehet rövid történetek gyűjteménye is.
  • Nevezhetők készülőfélben lévő képregényfüzetek is. Ez esetben a pályázó vállalja, hogy amennyiben nyer a pályázaton, képregényét befejezi és az megjelenik.
  • Természetesen már elkészült képregényfüzetek és képregénykötetek is nevezhetők, amenyniben a Képregényfesztiválon fognak debütálni.
  • A nyertes pályázók vállalják, hogy képregényüket legalább 50 példányban kinyomtatják és árusítják 2023. május 14-én a Dürer Kertben.
A pályázat tartalmazza pdf formában az alábbiakat:
  • az alkotó/alkotócsoport rövid bemutatását, 
  • linkeket az alkotó/alkotócsoport oldalaira (honlap, közösségi média),
  • kész képregény esetén a képregényt magát,
  • készülőfélben lévő képregény esetén legalább a képregény 70%-át. 
  • A küldött fájlokat így nevezd el: frissen_név_bemutatkozás.pdf; frissen_név_képregény.pdf 

Nevezési határidő: 2023. április 22.

A nevezéseket az alábbi nyomtatványon várjuk. Ha kérdésed van, írj a kepregenyszovetseg kukac gmail pon com-ra.

A pályázatot a 18. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál szervezői bírálják el. A pályázókat 2023. április 26-ig értesítjük a pályázat eredményéről.

Gyakran ismételt kérdések
  • Minimális terjedelem: 20 oldal.
  • Gyűjteményes kötet esetén legalább a kötetbe foglalt képregények 60%-a újdonság kell, hogy legyen.
  • Ha korábban jelent már meg önálló rövid képregényed, de füzeted még nem, itt a helyed.
  • Ha korábban jelent már meg önálló rövid képregényed és egy füzeted is, itt a helyed.
  • Ha nem kerülsz be a programba, önálló alkotóként vagy alkotócsoportként képregényed akkor is árusíthatod a Képregényfesztiválon. Ennek mikéntjéről és költségeiről egyeztetünk.

Luis Bustos

Luis Bustos, a García!-sorozat rajzolója egy előzetes regisztációhoz kötött Masterclass-t tart a képregények iránt komolyabban érdeklődőknek, valamint dedikálja is a García!-sorozatot. Részletek hamarosan!

A spanyol történelmi ellentéteket krimibe és frappáns fekete-fehér rajzokba oltó sorozatról ezt írta a Roboraptor:

„A szövevényes sztori mellett a látványvilág képzi a García! legfőbb vonzerejét. A dinamikus cselekmény dinamikus rajzokat kívánt, amelyeket Luis Bustos fekete-fehér illusztrációi hiba nélkül szállítanak. De nemcsak emlékezetes képsorokban tapicskolhatunk, hanem kellőképpen véresekben is. Itt kell megjegyezni, hogy a García! nemcsak a kémtörténetek, hanem a szuperhősképregények felé is tesz egy gesztust, a főszereplő ugyanis egy-egy hajigazítás után hajlamos olyat bemosni az éppen akruália fogdmegnek, hogy annak majdnem leesik a feje a helyéről – és ez pontosan olyan cool, mint amilyennek leírva tűnik. De nemcsak szaftot, hanem komikumot is csomagoltak a panelek közé, gondolok itt egy mindig mindenhol feltűnő rendőrtiszt szórakoztató bénázásaira.”

Luis Bustos (Madrid, 1973). Képregényrajzoló, illusztrátor és grafikus. 1996-ban kezdte pályáját a Rayos y centellas (Villám és szikra, Camaleón Ediciones) című kötettel, amelynek forgatókönyvét David Muñoz írta. Sokszínű stílusa miatt számos műfaj- ban és formátumban alkotott, a comic booktól kezdve az európai albumon keresztül a sajtóban megjelenő karikatúráig vagy a képregénykötetekig. Művei közül kiemelkedik egy kalandos elbeszélés Ernest Shackleton antarktiszi expedíciójáról, az Endurance (Planeta DeAgostini, 2009); a Zorgo (Dibbuks, 2012) című ifjúsági képregény, vagy épp a Versus (Entrecómics Cómics, 2014), amely Jack London Egy szelet sült című elbeszé- lésének adaptációja. Ugyancsak közreműködött az El Jueves című humoros hetilapban (2012–2014), jelenleg pedig az Orgullo y Satisfacción című digitális folyóiratnál dolgozik. További munkái közé sorolhatjuk a Residuos (Maradékok, Glénat, 2005) című kötetet, amelyen David Múñozzal és Antonio Trashorrasszal dolgozott, vagy épp az Infiernos! (Poklok, Caramba!, 2015) című könyvet, amelynek forgatókönyvét John Tones írta. Luis Bustos a Cervantes Intézet jóvoltából érkezik Budapestre.

A García!-sorozatot a Vad Virágok Könyvműhely adja ki, élőszereplős sorozat formájában pedig az HBO MAX-on nézhetitek meg.

Joonas Sildre

A Két hang között – Arvo Pärt zenei útkeresése című képregény alkotója, Joonas Sildre workshopot tart és egy zene és képregény kapcsolatáról szóló beszélgetésen is részt vesz a Képregényfesztiválon.

A Két hang között képregény Arvo Pärt világhírű észt zeneszerző alkotói filozófiáját és egy szovjet-típusú diktatúrában leélt hányattatott életét mutatja be. Így írt róla a 168óra: 

„Pärt őszinte lelkiismereti vívódását és kompromisszummentességre törekvését a képregény olyan módon mutatja be, hogy a bőrünkön érezzük minden egyes lejegyzett hangjegy súlyát, értékét és gondolati telítettségét. Ahogy haladunk az életrajzban, még az egyes hangjegyek politikai tétjét is átérezzük. A képregény vizuális nyelve Pärt zenéjének letisztultságát igyekszik visszaadni, sikerrel. A csúcspontját jelentő hosszabb gondolatfolyamban, amelyben Pärt zenei elvei kerülnek megfogalmazásra, a képregény egyre absztraktabbá váló vizualitása kíséri az elvont mondatokat. […] Az, hogy ezek a mondatok nem válnak üres hűtőmágnes-bölcsességekké, Pärt hiteles zenéje mellett a képregény vizualitásának is köszönhető.”

Joonas Sildre képregény alkotó és illusztrátor, 1980-ban született Észtországban. Az Észt Képzőművészeti Egyetem elvégzése után szabadúszóként kezdett el dolgozni. Két gyerekeknek szóló képregény szerzője és számos gyerekkönyv illusztrátora, emellett képregényes kurzusokat tart. A Két hang között alapanyagának kutatásával, a forgatókönyv megírásával valamint rajzolásával, összesen öt évet töltött. A kötet eddig németül, litvánul és magyarul jelent meg.

A Két hang között kiadója a Polar Könyvek. Joonas Sildre az Észt Intézet támogatásával érkezik a fesztiválra.

A képregény adatlapja a kilencedik.hu-n. A Polar kiadó weboldala.